Укрлендфармінг та банки Олега Бахматюка атакують розлючені кредитори та вкладники

Укрлендфармінг та банки Олега Бахматюка атакують розлючені кредитори та вкладники
184635 ПЕРЕГЛЯДІВ

Чутки про можливе банкрутство підконтрольного Олегу Бахматюку «ВіЕйБі Банку» (докладніше читайте в матеріалі Андрія БЛІНОВА «Кінець рефінансової казки» у поточному номері DT.UA.), які сколихнули фінансовий ринок, цього тижня можуть збліднути перед іншою новиною. Кредитори скаржаться на проблеми з виконанням фінансових зобов’язань і з боку базового активу Бахматюка — агрохолдингу «Укрлендфармінг», що спеціалізується на обробці сільгоспземель і виробництві курячих яєць.«ВіЕйБі Банк» (VAB Банк), що виконує платіжні доручення клієнтів зі значними затримками з 7 жовтня ц.р., є одним із ключових кредиторів групи свого акціонера. За даними DT.UA, компанія «Укрлендфармінг» (Ukrlandfarming) позичила у цієї фінансової установи 150 млн дол. І виплата цього боргу могла б стати серйозною підмогою для банку із загальним кредитним портфелем юрособам близько 1,4 млрд дол., з яких близько 25% (виходячи з офіційної звітності банку) є проблемними.

Однак борг, за інформацією близьких до банку джерел, реструктуризований, і зараз за ним здійснюються тільки відсоткові виплати. Крім цього, група «Укрлендфармінг» реструктуризувала ряд зобов’язань перед іншими комерційним банками в Україні.

За інформацією заступника гендиректора «Укрлендфармінгу» Ігоря Петрашка, загальне боргове навантаження групи розподілене так:

— 500 млн дол. — євробонд УЛФ;

— 200 млн дол. — євробонд «Авангарду»;

— близько 200 млн дол. — синдикат «Сбербанку Росії» і «Дойче Банку»
(спочатку розмір синдикату становив 600 млн дол., з яких було вибрано
500 млн і вже виплачено 300 млн);

— майже 150 млн дол. — кредит «ВіЕйБі Банку»;

— близько 500 млн дол. — кредити інших фінансових структур (експортно-імпортні агентства, українські банки).

«На сьогодні у нас немає якихось розбіжностей з кредиторами. Усі кредити обслуговуються згідно з графіками. Судових спорів, пов’язаних з кредитами, немає», — говорить Ігор Петрашко.

Однак дані в Єдиному реєстрі судових рішень свідчать про те, що судові претензії до компанії з боку кредиторів усе ж таки є. Зокрема, колекторською компанією «Кредитні ініціативи» подано судові позови щодо стягнення заборгованості з компаній ПАТ «Кам’яномостівське хлібоприймальне підприємство», ТОВ «Югтранзитсервіс-Агропродукт», ПАТ «Браїлівське», ТОВ «Тіньки», ТОВ «Агрокомплекс «Немирів ЛТД», ТОВ «АФ «Землянки», ТОВ «Ромни-Інвест», ТОВ «Кристал».

Згідно з інформацією з Єдиного реєстру судових рішень у судовому порядку вже винесено рішення про стягнення заборгованості з ПАТ «Браїлівське» (понад 44 млн грн), ТОВ «Тіньки» (понад 2,5 млн грн). 31 липня 2014 р. Господарський суд Херсонської області прийняв рішення про арешт коштів компанії ТОВ «Югтранзитсервіс-Агропродукт» у зв’язку із задоволенням позову про стягнення 34 млн грн заборгованості.

Більшість зазначених вище підприємств належать до так званого холдингу «Валарс» (Valars — був створений Кирилом Подольським у 2006 р.), активи якого Олег Бахматюк купив на «Укрлендфармінг». Група займається виробництвом і торгівлею зерновими. Їй належать близько 230 тис. га землі в чорноземній смузі Росії, складські комплекси сукупною місткістю 972 тис. т,
у тому числі три елеватори в Росії, а також мережа торгових представництв і два зернові термінали в Таганрозі та Азові.

Восени 2013 р. Ukrlandfarming придбав українські і кримські активи Подольського. Разом з активами до Бахматюка перейшли і борги компанії в розмірі близько 20 млн дол. (ОТП, «Кредит Агріколь»). За цими кредитами відбувається обслуговування згідно з кредитними договорами (примітка — спорів немає).

Вищезгаданий заступник гендиректора УЛФ Ігор Петрашко стверджує, що заборгованість за поставками продукції деяких із куплених у «Валарс» компаній перед структурами, які не уклали угоди (залишилися у власника Кирила Подольського) і в яких є зобов’язання перед «Альфа-Банком», була сформована попереднім менеджментом у 2009–2012 рр. з допомогою ряду фіктивних операцій з поставки контрагентам продукції, яка була профінансована за рахунок коштів банку.

Втім, при цьому сам пан Петрашко визнає, що інформація про борг компаній Подольського перед банками, у тому числі перед «Альфа-Банком», у процесі угоди обговорювалася (тобто компанія знала про існування боргу на момент купівлі, але тепер називає його фіктивним і на цій підставі відмовляється його оплачувати). А сам процес продажу української частини активів активно підтримувався банками-кредиторами.

«Гроші від продажу української частини «Валарс», які ми виплатили продавцям, мали бути використані в тому числі на погашення зобов’язань «Валарс» перед кредиторами. Але цей процес був поза нашим контролем. Ті борги, які були на придбаних нами компаніях, становили близько 20 млн дол. і обслуговуються нами в нормальному режимі (претензій до нас немає). Що стосується всього холдингу «Валарс», то згідно з нашою інформацією є претензії «Альфа-Банку», «Сбербанку Росії» і «Дойче Банку» до власника російського бізнесу цього агрохолдингу Кирила Подольського», — говорить Петрашко.

Після того, як «Укрлендфармінг» придбав активи компанії, борг було продано колекторській структурі, яка веде судовий позов з УЛФ. «Ми подали зустрічні позови», — говорить Петрашко, стверджуючи, що свої кредити компанія обслуговує вчасно. «Ми домовилися зі своїми кредиторами про підтвердження лімітів на нашу групу», — заявляє він.

При цьому, за даними DT.UA, усі активи групи вже закладено в найбільших банках-кредиторах — «Сбербанку Росії» і «Дойче Банку». І самі банки вже неодноразово зверталися до власника групи пана Бахматюка з пропозицією знайти покупців на частину активів Ukrlandfarming для погашення боргу.

Необхідність платити за кредитами, можливо, є однією з головних причин заморожування інвестиційних програм УЛФ. Зокрема, раніше повідомлялося, що Ukrlandfarming Олега Бахматюка і компанія «Портінвест», що управляє портовим бізнесом СКМ Ріната Ахметова, мали намір спільно реалізувати проект у порту «Південний». Планувалося побудувати мультифункціональний аграрний хаб потужністю перевалки до 10 млн т зерна і понад 260 тис. т олії на рік.

Та як повідомив журналістам пан Петрашко, будівництво відкладається через відсутність у компанії фінансових ресурсів.

«Є інформація, що рефінансування для «ВіЕйБі Банку» у розмірі близько 2,5 млрд грн пан Бахматюк одержував у Нацбанку під свої особисті гарантії. При цьому відбулася перехресна застава активів УЛФ — частина з них одночасно перебуває в заставі у кредиторів і передана в Національний банк», — говорить один із фінансистів, обізнаних із ситуацією в холдингу.

За його словами, фінансова ситуація в компанії може при ближчому розгляді виявитися схожою на картковий будиночок. І він може розсипатися, якщо компанія потрапить під серйозний тиск кредиторів і НБУ, який, цілком імовірно, може ввести тимчасову адміністрацію у «ВіЕйБі».

По материалам:   dt.ua

Автор: sxemycom
Мої відео