75000 грн компенсації за незаконні дії слідства стягнула на користь потерпілої адвокат з Чернігівщини

75000 грн компенсації за незаконні дії слідства стягнула на користь потерпілої адвокат з Чернігівщини
17315 ПЕРЕГЛЯДІВ

В реаліях сучасного світу ніхто не може бути застрахованим від неправомірного притягнення до адміністративної відповідальності чи ,навіть, вручення підозри про вчинення кримінального правопорушення з усіма випливаючими з цього наслідками. На щастя, в чинному законодавстві існують механізми захисту громадян в таких ситуація та передбачена можливість отримати компенсацію за завдану шкоду неправомірними діями органів досудового слідства та прокуратури.
Про те, як захисти свої права в такій ситуації, розповідаємо на прикладі успішної справі адвоката, що співпрацює з системою безоплатної правової допомоги Тетяни Корнієнко.

У вересні 2017 року органами поліції було розпочато досудове розслідування за фактом шахрайства та підроблення документів, за матеріалами якого в серпні 2018 року пані Ларисі (ім’я змінено з етичних міркувань) було вручено підозру про вчинення даного кримінального правопорушення. З цього моменту вона перебувала під слідством у статусі підозрюваної за злочин, якого вона не вчиняла, що в подальшому підтверджується виправдувальним вироком суду. Для захисту її прав Регіональним центром з надання БВПД у Чернігівській області було видано доручення адвокату Тетяні Корнієнко, завдяки зусиллям якої пані Ларису повністю виправдали. Однак, за час поки вона перебувала під слідством їй було завдано психологічну травму неправомірним врученням підозри, а також було завдано значної шкоди її репутації серед односельчан та друзів.
Постановлення виправдувального вироку та подальше залишення його в силі судом апеляційної інстанції стало підставою для звернення пані Лариси до суду з позовом про стягнення моральної шкоди, завданої незаконними діями органів досудового розслідування та прокуратури. Інтереси якої, в даній справі, представляв адвокат, що співпрацює з системою безоплатної правової допомоги Тетяна Корнієнко.
Адвокат підготувала позовну заяви мотивувавши свої вимоги наступним.
Відповідно до частини 1 статті 1176 Цивільного кодексу України шкода, завдана фізичній особі внаслідок її незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного накладення адміністративного стягнення у вигляді арешту чи виправних робіт, відшкодовується державою у повному обсязі незалежно від вини посадових і службових осіб органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду.
Порядок відшкодування шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, органу досудового розслідування, прокуратури або суду, встановлюється Законом України «Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність , органів досудового розслідування, прокуратури і суду»(надалі -Закону) та іншими законами.
Відповідно до статті 1 Закону підлягає відшкодуванню шкода, завдана громадянинові внаслідок незаконного засудження, незаконного повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, та інших дій, що обмежують права громадянина.
Право на відшкодування шкоди, виникає у випадку передбачених статтею 2 Закону.
Відповідно до статті 3 Закону підлягають поверненню:
-заробіток та інші грошові доходи, які він втратив внаслідок незаконних дій;
- майно, конфісковане або звернене в доход держави судом, вилучене органами досудового розслідування, органами, які здійснюють оперативно-розшукову діяльність, а також майно, на яке накладено арешт;
- штрафи, стягнуті на виконання вироку суду, судові витрати та інші витрати, сплачені громадянином;
- суми, сплачені громадянином у зв’язку з поданням йому юридичної допомоги;
- моральна шкода.

Відповідно до частини 4 та 5 статті 4 Закону відшкодування моральної шкоди відбувається у випадку, коли незаконні дії органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури і суду завдали моральної втрати громадянинові, призвели до порушення його нормальних життєвих зв’язків, вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.
Моральною шкодою визнаються страждання, заподіяні громадянинові внаслідок фізичного чи психічного впливу, що призвело до погіршення або позбавлення можливостей реалізації ним своїх звичок і бажань, погіршення відносин з оточуючими людьми, інших негативних наслідків морального характеру.

Відшкодування моральної шкоди за час перебування під слідством чи судом провадиться виходячи з розміру не менше одного мінімального розміру заробітної плати за кожен місяць перебування під слідством чи судом, що визначено статтею 13 Закону.
Суд у своєму рішенні погодився з доводами позивача та постановив, що шкода, заподіяна в наслідок незаконних дій органі досудового розслідування підлягає відшкодуванню у розмірі однієї мінімальної зарплати на момент постановлення рішення за кожен місяць незаконного перебування під слідством та зобов’язав стягнути на її користь 74 600 грн. (12 місяців 13 днів Х 6000 грн)
Посилання на рішення в Єдиному реєстрі судових рішень: https://reyestr.court.gov.ua/Review/94499600

Мої відео