Шахрайство чи корупційна схема? Волинське озеро виставили на продаж

Шахрайство чи корупційна схема? Волинське озеро виставили на продаж
206 ПЕРЕГЛЯДІВ

Озеро Грушівське на Волині виставили на продаж. 10 гектарів землі з дерев’яним будинком в прибережній смузі пропонують за 85 тисяч американських доларів. І це при тому, що озеро належить народу України, а земля під ним комунальна. Привласнення майна громади чи банальне шахрайство? Схему досліджував Центр журналістських розслідувань «Сила правди».

Ви ніколи не мріяли про власне озерце, річку чи море? Ні? Думаєте, це неможливо? З вами можна погодитись, але… На сторінці сервісу з продажу нерухомості «Гарна» з 2016-го року розміщене оголошення про продаж волинського озера. 

Пропозиція

Грушівське. Таку назву носить водний об’єкт, що знаходиться за межами Білашівської сільської ради Ковельського району. Глибина озера – понад 8 метрів. Площа водного плеса – 7 гектарів, ще 3 – прибережна захисна смуга. 

Згідно даних Публічної кадастрової карти, земля під водоймою – комунальна, сільськогосподарського призначення. А ось продавці стверджують, що ділянка рекреаційного призначення приваблива для бізнесу або ж будівництва бази відпочинку. Більше того, схоже, хтось уже спокусився і побудував тут щось на зразок котеджу. 

 

«На ділянці побудований двоповерховий будинок із бруса на сваях. Дах металочерепиця, фарби використовували фінські, столярка декорована з ковкою ручної роботи. Будинок повністю новий, укомплектований усім необхідним, побутовою технікою, меблями», – йдеться в оголошенні. 

Будинок на березі озера Грушівське. Фото, надане продавцем нерухомості Віктором Слободянюком

По периметру озера облаштований дубовий пірс і альтанка на десять людей просто на воді.

Озеро Грушівське. Фото Павла Савчука

Окрім краси від споглядання природи, на Грушівському, якщо вірити оголошенню, просто рай для рибалок. Там водиться короп, щука, карась, судак, линок та білий амур. 

Наприкінці 2019-го про зарибнення озера рапортувало і Держрибагентство. ЗМІ писали, що у воду випустили дві тонни дворічного коропа. Зариблення здійснювалося за рахунок коштів орендаря водного об’єкту відповідно до науково-біологічного обгрунтування.

Зариблення озера Грушівське. Фото Державного агентства рибного господарства у Волинській області

Однак гостей озеро зустрічає табличкою з написом: Вилов риби заборонено. Приватна власність.

Біля озера Грушівське немає рекреаційної зони, щоб там надавати послуги з відпочинку, каже виконувачка обов’язків Білашівського сільського голови Валентина Величко. За її словами біля жодного з озер на території сільської ради таких зон не відведено.

 

Продавець

Аби довідатись деталі придбання волинського озера, журналісти «Сили правди» зателефонували за номером в оголошенні і представились потенційними покупцями.

Виявилось, що продажем водойми займається черкаський ріелтор Віктор Слободянюк. Раніше ЗМІ вже звертали увагу на сумнівні пропозиції з продажу озер на Черкащині. Власне, Віктор Слободянюк підтвердив, що може запропонувати водойму в будь-якому куточку України. Але коли ми конкретизували, що йдеться саме про Грушівське озеро, чоловік зазначив, що оголошення актуальне, земля в оренді, але її можна викупити шляхом певних домовленостей. 

Розкажіть про озеро, яке ви продаєте? Що там з землею?

Земля в оренді. Доїзд – грунтовка накатана.

Давно в оренді? 

Ще років 27-29 років. Десь отак.

То воно взято на 49 років в оренду?

Так.

А що є в околицях?

Ліс, дорога.

Будиночок новий? Внутрішні роботи зроблено?

Так. Його побудували в минулому або в позаминулому році, здається.

Які там комунікації?

Електрика, світло. Внутрішні роботи зроблені. Так, щоб приїжджать, відпочивать там. Все готово. 

А яке призначення земельної ділянки? 

Рекреаційного було призначення.

Але по кадастровій карті там сільськогосподарські землі.

Воно вже поміняне. 

85 тисяч це актуальна ціна?

Так. Можемо щось десь трохи уступить.

А чому продаєте якщо не секрет?

Розкажіть про озеро, яке ви продаєте? Що там з землею?

Земля в оренді. Доїзд – грунтовка накатана.

Давно в оренді? 

Ще років 27-29 років. Десь отак.

То воно взято на 49 років в оренду?

Так.

А що є в околицях?

Ліс, дорога.

Будиночок новий? Внутрішні роботи зроблено?

Так. Його побудували в минулому або в позаминулому році, здається.

Які там комунікації?

Електрика, світло. Внутрішні роботи зроблені. Так, щоб приїжджать, відпочивать там. Все готово. 

А яке призначення земельної ділянки? 

Рекреаційного було призначення.

Але по кадастровій карті там сільськогосподарські землі.

Воно вже поміняне. 

85 тисяч це актуальна ціна?

Так. Можемо щось десь трохи уступить.

А чому продаєте якщо не секрет?

Треба кошти, то й продаємо. Ми не власники. Займаємось продажами.

Як з переукладенням договору оренди?

Корпоративні права будете купувати. Якщо захочете, то можна буде переукласти договір оренди на більше. Домовитися ми можемо. Там на ТОВку корпоративні права. 

А викупити?

Люди (власники, – авт.) хотіли викуплять. Але потім порахували, якщо викупити, то треба дорожче продавати. А так його поки що й так ніхто не купляє. Є можливість викупити, скажемо так. Через сесію є можливість викупити.

Я подумаю.

Два роки продається. Просто вартість там була 120 тисяч, але вже трохи скинув власник.

Власник

Законним власником водойми є народ України, бо ж Грушівське – це водний об’єкт загальнодержавного значення. Влітку 2007-го Волинська обласна рада прийняла рішення про передачу водойми в користування лучанину Горбачову Миколі Миколайовичу

В жовтні того ж року між ним і Ковельською районною державною адміністрацією укладено договір оренди терміном на 25 років. Тринадцять з яких вже позаду. Тобто заплативши 85 тисяч доларів за водойму покупець зможе сяк-так розпоряджатися нею принаймні 12 наступних років. А ось Горбачов, якщо вірити договору, користується озером всього за 218 гривень на рік. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Окрім водойми у користування передали і ділянку під нею та прибережну захисну смугу. Відповідний договір між тією ж таки Ковельською РДА і Миколою Горбачовим укладено наступного 2008-го року. Розмір орендної плати за понад 10 гектарів землі становить 1069 гривень на рік. Тож загалом за 13 років користування озером Микола Горбачов мав би заплатити 16 713 гривень орендної плати і аж ніяк не тисячі доларів.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Журналісти «Сили правди» вирішили з’ясувати в Миколи Горбачова, як він збирається продавати комунальне озеро. Знайти його виявилось непросто. Орендар – людина не публічна. Щоправда в реєстрі декларацій про майно і доходи публічних осіб вдалося дещо відшукати. 

Зокрема, з’ясувалося, що син Миколи Горбачова Дмитро Горбачов і невістка Надія Охрімчук – співробітники Верховного Суду України. Мешкають в столиці і володіють численною нерухомістю у Києві та Луцьку. 

На Надію Охрімчук оформлено квартиру на понад 107 квадратів у столиці і будинок на 556 метрів квадратних у Нових Петрівцях поблизу Києва. Також вона є співвласницею ще двох квартир. 

Дмитро Горбачов володіє частками квартири, гаража, приміщення у торговому центрі та магазину у Луцьку. Схоже, у Горбачових родинний бізнес. В реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців знаходимо інформацію про те, що й сам орендар озера Микола Горбачов в минулому був підприємцем. Основний вид економічної діяльності – торгівля взуттям та виробами зі шкіри. 

Власне, у реєстрі ми й відшукали адресу продавця озера. Кілька разів навідувались до помешкання Миколи Горбачова. Та жодного разу журналістам не відчинили.

«Дєвушка, а то нічого що ви вдираєтесь в приватну квартиру?!» відповів з-за дверей жіночий голос. 

Кілька разів ми залишали записку з номером телефону і проханням про коментар щодо оренди озера Грушівське. Безрезультатно. Горбачов на контакт не вийшов. Згодом вдалося відшукати його приватний номер телефону. Зустрічатися з журналістом чоловік відмовився. Та все ж на кілька питань відповів.

Як так трапилось, що озеро виставили на продаж, воно ж у комунальній власності?

 

 

 
 
Теги: Віктор Слободянюк,Грушівське,Микола Горбачов,Софія Шутяк,шахрайство,Волинське озеро,Озеро Грушівське ,Держрибагентство, Валентина Величко,Горбачов Микола Миколайович, Надія Охрімчук ,Руслан Роговський,екологія
Автор: sxemycom
Мої відео