Незаконне видобування гравію з річки Стрий

Незаконне видобування гравію з річки Стрий
29674 ПЕРЕГЛЯДІВ

На Стрийщині протягом кількох років на очах у влади відбувається злочин наслідком якого може бути екологічна катастрофа

В Україні протягом останнього часу багато людей жаліються на те, що президентська кампанія паралізувала роботу багатьох структур, а особливо правоохоронних і органів місцевого самоврядування. Народ прямо акцентує, що вибори стали, свого роду, тимчасовою «амністією» злочинців, які в свою чергу цей період використовують на свою користь: хтось зачищає сліди злочинів, хтось в цей період свою чорну діяльність помножив на десять, та є й ті, яким все рівно. Адже вони настільки сильно укріпились у своїх регіонах, що їм просто-напросто наплювати на все що відбувається навкруги, для них ні законів, ні влади – не існує.

Стрий — місто обласного значення у Львівській області, районний та адміністративний центр Стрийського району. Один із головних та найбільших транспортних вузлів Західної України, важливий економічний та культурний центр Львівської області. Місто розташоване на лівому березі річки Стрий, яка і стала головним об’єктом діяльності цілого злочинного угрупування, яке вже на протязі кількох років незаконно видобуває піщано-гравійну суміш з русла даної водойми.

Починаючи з 2016 року на Стрийщині між селами Угерсько–Піщани та Добряни–Верчани в руслі річки Стрий цілодобово проводиться незаконний видобуток піщано-гравійної суміші без ліценції. Вже тоді це було відомо журналістам та все швидко затихло. Прикріплюємо посилання на відео, сюжет знятий журналістами у 2016 році, це для повноти картини, щоб люди розуміли, наскільки довго триває цей злочин.

Усі знають «хто бере», знають «де беруть», знають «куди возять», знають «скільки реалізовують», однак нічого доказати не можуть – занадто «широкі плечі» це прикривають. Щодо самих учасників бандитизму, то складності щоб добути інформацію: «Хто вони?» — не склало жодних проблем, адже про це навіть в деталях будь-який місцевий школяр може розповісти. І так, одним із головних учасників є голова Ходовицької сільської ради Лялька Володимир Миколайович, який ще 7.04.2015 року уклав договори із ТзОВ «Карпатбудінвест» ( СДРПОУ 39160839) і ТзОВ «Мокряни». Згідно договорів ці фірми мали виконати будівельні роботи з капітального ремонту, об’єкт договорів: «Відновлення та підтримання сприятливого гідрологічного режиму річки «Стрий» від наслідків шкідливої дії води після повеней в районах сіл Ходовичі і Піщани». Засновниками цих фірм є Яворський Іван Михайлович та Яворський Тарас Іванович відповідно. Варто зазначити, що ці дві особи батько і син. Але цю всю аферу супроводжував ще один цікавий факт: жодне із вказаних підприємств не проводять будівельні роботи, адже не мають ані ліцензії, ані найманих працівників, ані техніки.

Як висновок у цій схемі з’явився субпідрядник ТзОВ «Стрийський гравійно-дробильний сортувальний завод». А тоді і все «запрацювало» — тільки робота була дуже далекою від заданого завдання. Для відводу очей час від часу залучались додаткові підставні фірми та суть злочину це не міняло – ці злочинці під прикриттям договорів просто вивозять і продають щебінь і гравій. Впродовж 2015-2018 років вони незаконно вивезли 500000 куб.м піщано-гравійної суміші – це підтверджують факти засвідчені листом Державною екологічною інспекцією України від 30.06.2017 року №2/1-3767. Проти цих всіх правопорушень і грабежів виступили активісти, які неодноразово писали звернення до екс-Голови Львівської ОДА Синютки О.М. , і подавали заяви до Прокурора Львівської Області Квятківського Ю.В. Та ніяких змін чи рішень на користь народу і на припинення протиправних дій даними особами не було вчинено.

Щодо активістів: депутат Стрийської районної ради та член політичної партії «УКРОП» – Матвійців Роман Любомирович, який водночас є Головою постійної комісії з питань земельних відносин, екології, сільського господарства, промисловості, транспорту і доріг Стрийської районної ради — разом із місцевими жителями активно веде боротьбу із вищезгаданими особами і підприємствами. Та, нажаль, із 2015 року і по сьогодні вони практично не добились позитивних змін. «Дивує тотальне небажання бачити проблему, – каже Роман Матвійців. Протестують лише місцеві мешканці, а влада та правоохоронці мовчать!»

За підрахунками щодня з річки вивозять по 100-120 машин гравію. Машина гравію коштує близько 2 тисяч гривень, множимо на 100-120 і отримуємо кругленьку суму – 200-240 тисяч гривень щодня. Усі вони, відповідно до закону, мають сплачувати податок у місцевий бюджет, але облік ніхто не веде. Так само, як і не контролює сплачення податку. Активні роботи там ведуть мало не щодня. Десятки багатотонних вантажівок вивозять гравій із русла річки. Весь вантаж везуть на Стрийський гравійний дробильно-сортувальний завод, а потім на продаж. Втрати держави та громади приблизно до 12 млн грн в місяць! А районний бюджет не отримує ані копійки.

Це злочинне угрупування давно порушує велику кількість статей Кримінального та Земельного кодексів України. Серед яких: ст. 239-2- незаконне заволодіння поверхневим шаром земель водного фонду в особливо великих розмірах; ч.2 ст. 240 — незаконне видобування корисних копалин загальнодержавного значення; ст..212 – ухилення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів; ст. 60 Земельного кодексу України — на 50 метровій ширині прибережної захисної смуги заборонено проводити забір піщано-гравійної суміші.

Прочитавши цю інформацію ні в кого сумнівів не буде, що саме відбувається на берегах річки «Стрий». Та нажаль ця інформація є не новою, а особливо в межах Стрийського району і Львівської області, і попри журналістські розслідування, постійні заяви активістів ніяких змін в кращу сторону не відбувається. Влада міста Стрий і району все це просто кришують, а обласна рада також за «певних» і всім відомих причин просто ігнорує. Ця проблема є не просто бездіяльністю влади і правоохоронних органів – це підтримка і співучасть. Та надіємось, що після 21 квітня в нашій державі хоч щось почне мінятись в кращу сторону. А ці злочинці врешті-решт отримають по заслугам.

Igor Dumka

Автор: Vse.Media
Мої відео